În baza acordului bilateral pe care Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” l-a desfășurat în ultimii ani cu Ami – Foundation, Amiedu din Helsinki – Finlanda, pentru calificarea Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie și Recuperare, 2 elevi vor participa la un nou schimb de experiență în perioada 06 – 17 mai 2019. Programul lor va include pregătire teoretică, dar mai ales practică în spitale și centre de recuperare din Helsinki. De asemenea, elevii noștri vor lua parte la discuții și seminarii despre sistemele de sănătate și de învățământ sanitar din Finlanda și România, despre cultura și tradițiile din cele două țări. Programul va include și vizite la obiective turistice și culturale.

Preselecția elevilor în vederea participării la acest schimb de experiență va avea loc vineri – 16 noiembrie 2018, ora 13.00, sediul Valter Mărăcineanu, sala de demonstrație.

Se pot înscrie elevii din anii I și II, calificarea Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie și Recuperare.

 

Conținut dosar:

– CV tip Europass (în limba engleză)

– Scrisoare de intenție (în limba engleză)

– Recomandare prof. diriginte

– Raport de activitate, adeverințe, diplome, certificate care atestă participarea la activități școlare și extrașcolare

 

Cerințe pentru interviu:

– Limba engleză

– Cunoștințe de specialitate ( anul I: M1 Noțiuni de anatomie și fiziologie a corpului uman – Sistemul osteo-muscular, M4 Tehnici de îngrijire; anul II: M3 Hidrotermoterapia, M5 Masoterapia, M6 Terapia cu curenți de joasă, medie și înaltă frecvență )

 

Prof. Gelu Costache

Șef Catedra de Balneofiziokinetoterapie și Recuperare

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 80

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes