Școala noastră a fost prezentă la o nouă ediție a Sesiunii De Comunicări Ştiintifice pe Teme de Cultură şi Civilizaţie ale Spaţiului Anglo-Saxon, organizată de Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” şi desfăşurată joi, 23 aprilie, la Universitatea Ecologică din Bucureşti. Activitatea a fost coordonată de prof. Adriana Răducu.
Elevii noștri au păstrat tradiția din anii precedenți și s-au numărat din nou printre câștigători!
 
Lucrările au fost realizate de:
– Stanca Alin – anul I E – AMG, premiul I cu lucrarea „The National Health Service”, coordonator prof. Raluca Brad
– Costache Gelu – Anul I B – BFKT, premiul I  cu lucrarea „Robotics Innovative Treatment” – coordonator prof. Raluca Brad
– Rentea (Olariu) Cristina Ioana – Anul II D – AMG, premiul II cu lucrarea „Breast Cancer” – coordonator prof. Alina Ioniță
 
Tot în acest cadru a fost prezentată și oferta educațională a școlii de către d-na dir. prof. Daniela Stoian.  
De asemenea, Stephanie Pantazi, elevă în anul III – AMG, a susținut o prezentare a proiectelor finanţate din fonduri europene ale şcolii noastre, în cadrul programelor Leonardo da Vinci („Professional Skill Development for Nursing Students”) şi Erasmus + (Performing Abilities in European Nursing Care), desfășurate în anii şcolari 2013-2014, respectiv 2014-2015 în Pafos, Cipru.
Echipa noastră a fost susținută în sală și de elevi de la clasa II B – AMG: Mădălina Boca, Simona Surdu, Nicoleta Dincă și Clara Zamfir.
Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a fost reprezentată în juriul concursului de către prof. Raluca Brad.
Sesiunea de anul acesta a înregistrat o prezență  foarte numeroasă, în concurs fiind înscrise 59 de lucrări aparținând unor elevi de la liceele de elită din București: Şcoala Comercială Superioară „N. Kretzulescu”, Liceul Teoretic „Dante Aligheri”, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, Colegiul Naţional „Matei Basarab”, Colegiul National „Mihai Eminescu”, Liceul Teoretic „Benjamin Franklin”, Liceul Bilingv „Decebal”, Liceul Teoretic „Ion Creanga”, Liceul Teoretic „Jean Monnet”, Colegiul National „Mihai Viteazul”, Liceul Teoretic International de Informatica Bucuresti.
 

„Nivelul acestui concurs a crescut de la o ediție la alta. Elevii sunt foarte bine pregătiți, iar lucrările se remarcă prin creativitate, originalitate și coerență. Elevii SPSCD au fost la înălțime și au primit admirația și aprecierea profesorilor de engleză prezenți.” a declarat prof. Raluca Brad.

 

{gallery}stories/2015/premianti-la-limba-engleza{/gallery}

PPT_LEONARDO_-_LIDIA_ultima_varianta_engleza.pdf
PPT_LEONARDO_-_LIDIA_ultima_varianta_romana.pdf

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 187

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes