Joi, 26 mai 2022, la Universitatea Ecologică din Bucureşti a avut loc o nouă ediție a Sesiunii de Comunicări Ştiințifice pe Teme de Cultură şi Civilizaţie ale Spaţiului Anglo-Saxon, nivel regional, organizată de Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, activitate coordonată de doamna prof. Adriana Răducu.

A devenit o tradiţie ca Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” să susţină acest eveniment, alături de instituţii de prestigiu ale vieţii culturale şi pedagogice: Ministerul Educaţiei, ISMB, Universitatea Ecologică, Casa Limbilor Străine, University of Cambridge, EdMerica / Expert Guidance for American Education, UniScan, Sitka, Pearson, Okian. Anul acesta, școala noastră a participat împreună cu echipa Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu”.

 Printre cele peste 60 de lucrări prezentate de elevi ai celor mai bune licee cu predare bilingvă sau intensivă în limba engleză, din capitală, s-au aflat şi lucrările elevilor şcolii noastre și Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu”:

  • Premiul I – Anca Andronicescu Ulmeanu – „The nervous System” –  prof. coordonator Alina Ioniță;
  • Premiul II – Cosmina Florentina Andrei – „Glaucoma” – prof. coordonator Alina Ioniţă;
  • Premiul I – Rebeca Petrovici, Diana Trinh Mai Thuong (Liceul Teoretic „Dr. Mioara Mincu”) – „The Royal family between myth and reality” –  prof. coordonator Mara Tamaș.

Au mai participat:

– Iulia Georgiana Neacșu – „Communication with pediatric patients” – prof. coordonator Alina Ioniță;

– Ioana Dumitrache, Ionuț Alexandru, Alexandra Pârcălabu, Mihai Onofrei (Liceul Teoretic „Dr. Mioara Mincu”) – „Queen Elizabeth II” – prof. coordonator Mara Tamaș;

– Rashela Erciu, Alessia Simion (Liceul Teoretic „Dr. Mioara Mincu”) – „Freddy Mercury, a star was born” – prof. coordonator Mara Tamaș.

 La acest eveniment a participat şi doamna prof. Aurelia Șova – director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, care a prezentat oferta educațională a școlii noastre și a subliniat preocuparea permanentă de a oferi elevilor oportunităţi de perfecţionare şi profesionalizare sau chiar de inserţie pe piaţa muncii europene prin numeroase şi variate programe de schimburi internaţionale, cum ar fi European Nursing Module și Erasmus+.

De asemenea, doamna prof. Mara Tamaș a oferit informații despre activitatea Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu” și despre admiterea în anul școlar 2022 – 2023.

Mulţumim doamnei prof. Adriana Răducu pentru invitația de a participa la acest eveniment cu tradiție! Felicitări organizatorilor și tuturor participanților!

 

prof. Raluca Brad

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 153

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes