Joi – 19 Mai –  studenții din Olanda: Sanne Kruijer, Demy Roseboom şi Bryan van de Wijngaard insotiti de Gelu Costache (IIB BFKT) si sub coordonarea Prof Cristina Costache au vizitat Secţia de Geriatrie-Gerontologie a Spitalului Universitar de Urgenţă „Elias”. 
Studenţii olandezi au fost întâmpinaţi de doctorii şi asistenţii secţiei cu multă deschidere. S-au vizitat atât cabinetele doctorilor şi asistenţilor, cât şi rezervele pacienţilor. explicandu-se in detaliu specificul acestei secţii, specializată în tratarea afecţiunilor cerebrale specifice vârstei a treia, de la Alzheimer la demenţe vasculare sau mixte. 
Ultima zi de stagiu clinic a studentilor olandezi s-a incheiat intr-o nota optmista, dar si cu regrete exprimate pentru timpul prea scurt petrecut in tara noastra.

{gallery}stories/2016/2005practicageriatrie{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 120

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes