vlcsnap-2013-05-23-22h45m35s145Şcoala noastră organizează o serie de lecţii demonstrative, în cadrul „Porţilor deschise” pentru liceenii care îşi doresc să cunoască mai îndeaproape şcoala noastră. 

Peste 50 de elevi de la Liceul Tehnologic “Dimitrie Bolintineanu”- din Bolintin Vale, Liceul Tehnologic “Dacia” şi Colegiul Tehnic “Miron Nicolescu” au participat joi, 23 mai 2013 la lecţia deschisă „Anatomia şi fiziologia sistemului osos”, susţinută de doamna prof. Aurelia Şova, Director adjunct al şcolii. Elevii au fost insoţiţi de profesorii lor: Militaru Rodica-Adriana, Paraschiv Elena şi doamna Căruţaşu Ileana.

„Am vrut să organizăm pentru elevii de liceu implicaţi în cadrul proiectului <<Învăţaţi să ajutaţi>>, derulat de noi anul acesta în 50 de licee, şi care au manifestat interes pentru a cunoaşte mai îndeaproape şcoala noastră, o lecţie altfel, într-o atmosferă de lucru destinsă şi atractivă care să le suscite interesul pentru acumularea de noi cunoştinţe de anatomie umană. Materialul didactic utilizat (fişe de lucru, planse, mulajul scheletului uman), precum şi sprijinul acordat de elevii din anul I cu specializarea Asistent Medical de Balneofiziokinetoterapie si Recuperare au imprimat demersului didactic un ritm de lucru antrenant şi constructiv. La sfârşitul lecţiei, elevul Gheorghe Valentin – Anul I B, BFT, a prezentat câteva tehninici de kinetoterapie pentru repoziţionarea articulaţiilor în formele patologice uşoare de cifoză, spondiloză, algii lombare, întâlnite frecvent şi cauzate de sedentarism şi poziţia îndelungată şi incorectă la birou”, ne-a spus doamna prof. Aurelia Şova.

Seria lecţiilor deschise va continua săptămâna viitoare, când joi, 30 mai, orele 11.00-13.00, va fi prezentată tema “Anatomia si fiziologia sistemului muscular” la care vor participa elevii de la Liceul Teoretic “Al. I. Cuza” Bucureşti. Porţile rămân deschise pentru toţi elevii interesaţi!

 {gallery}porti_deschise{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 243

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes