Având în vedere dispozițiile Regulamentului (UE) 679/2016 al Parlamentului European și al Consiliului Uniunii Europene din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor), precum și respectarea dreptului la viață intimă, familială și privată, așa cum este el prevăzut în articolul 26 din Constituția României, Scoala Postliceala Sanitara “Carol Davila” a adoptat prezenta Politică de utilizare a cookie-urilor, care împreună cu Politica de confidențialitate a datelor creează cadrul de bună funcționare și utilizare a website-ului www.scoalacdavila.ro

Website-ul Scolii Postliceale Sanitare “Carol Davila” utilizează în principal serviciile Google Analytics pentru a colecta informațiile standard legate de o sesiune de navigare pe site și detalii privind modelele de comportament ale vizitatorilor. Colectarea de informații se face prin intermediul unor module de tip cookies ale Google Analytics.

De asemenea, mai sunt utilizate cookie-uri ale serviciilor Facebook, Faceabook Ads, Youtube, Google Maps si Google Ads.

1. Ce este un cookie

Un cookie este un text special, de cele mai multe ori codificat, care este trimis unui navigator web de către serverul web și care este trimis înapoi de către navigator ori de câte ori website-ul este accesat, permițând astfel identificarea unui utilizator/dispozitiv. Un cookie este format din 2 părți: numele și conținutul sau valoarea cookie-ului.

Acest text este pasiv – nu conține programe software, viruși sau spyware și nu poate accesa informațiile de pe hard disk-ul utilizatorului.

Cookie-urile în sine nu solicită informații cu caracter personal și, în majoritatea cazurilor, nu identifică personal utilizatorii de Internet.

2. Ce fel de informații sunt colectate

Serviciul Google Analytics este utilizat pentru a colecta informații precum numărul de vizitatori ai site-ului sau ai diferitelor pagini de interes, profilul acestor vizitatori – adresa IP a unui calculator, tipul de sistem de operare utilizat, tipul de dispozitiv de pe care a fost accesată o pagina, tipul și versiunea de browser utilizate, date demografice, dacă utilizatorul a ajuns pe una din paginile website-ului www.scoalacdavila.ro prin accesarea unui link extern.

Pentru informații legate de modul în care serviciul Google Analytics colectează și utilizează datele colectate vă rugăm să consultați următoarele resurse Web: 

3. Dezactivarea cookies

În cazul în care nu doriți să oferiți aceste informații colectate prin intermediul cookie-urilor, puteți să alege să configurați ca web browserul dumneavoastră să nu accepte cookie-uri, dar vă asumați în acest caz posibilitatea ca website-ul sau anumite părți/funcționalități alea acestuia (care utilizează cookie-uri) să nu funcționeze corespunzător.

Dezactivarea cookie-urilor este un proces ce diferă în funcție de browserul de navigare. Mai jos găsiți informațiile necesare pentru a dezactiva cookie-urile în principalele browsere existente. De asemenea puteți consulta meniul de ajutor al browserului web pentru această operațiune. 

Dezactivarea cookies în Internet Explorer

 • Alegeți meniul “Tools” apoi opțiunea “Internet Options”
 • În fereastra nou deschisă dați click pe tab-ul Privacy
 • Dați click pe butonul Advanced și alegeți pentru setările cookies opțiunea Block

Dezactivarea cookies în Google Chrome                                                    

 • Alegeți  “Settings” din meniul ce se deschide accesând în Chrome
 • La finalul paginii deschise dați click pe lick-ul “Advanced”
 • Sub secțiunea  “Privacy and security,” dați click pe secțiunea “Content settings”
 • Dați click pe opțiunea “Cookies” și alegeți opțiunile dorite pentru blocare

Dezactivarea cookies în Safari

 • Alegeți din meniul “Preferences” opțiunea “Privacy”
 • Click pe “Remove all Website Data”

Dezactivarea cookies în Firefox

 • Alegeți din meniul opțiunea “Options”
 • Dați click ăe link-ul Privacy & Security
 • Gasiți secțiunea Cookies and Site Data și alegeți opțiunea Block cookies and site data

Dezactivarea cookies în Opera 6.0 și versiuni anterioare

 • Alegeți meniul “Files” apoi dați click pe opțiunea “Preferences”
 • Alegeți “Privacy” și alegeți opțiunile corecpunzătoare pentru blocarea cookies

4. Actualizări

Scoala Postliceala Sanitara “Carol Davila”  își rezervă dreptul de a face orice completări sau modificări la prezenta politică de cookie-uri. Pentru a fi la curent cu ultimele modificări, vă rugăm să vizitați această pagină din când în când pentru a vă informa asupra modificărilor sau completărilor operate.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 359

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes