PREZENTARE ENM

Introducere

Modulul European de Nursing a fost fondat in anul 1994, prin conferinta de la Sussex, Anglia. Principala idee care a stat la baza formarii aceste retele europene, a fost crearea unui Modul care sa permita accesul viitorilor asistenti medicali la un schimb de experienta international, profesional si cultural.

Modulul a fost dezvoltat timp de 3 ani, astfel incat in anul 1997 a avut loc primul schimb international de elevi in cadrul ENM.

In acest moment s-a ajuns ca numarul membrilor oficiali participanti sa fie de 26, din 13 tari europene. Trebuie subliniat faptul ca din ENM fac parte urmatoarele tari, asadar nu sunt incluse automat toate tarile membre ale Uniunii Europene: Bulgaria, Danemarca, Germania, Norvegia, Portugalia, Romania, Rusia, Serbia, Spania, Suedia, Elvetia, Anglia, Olanda.

In fiecare an in luna aprilie are loc Conferinta Anuala de Management a retelei ENM, gazduita de una dintre institutiile membre prin rotatie. Fiecare institutie membra trimite pana la 3 delegati dintre care unul este si persoana de contact a tarii pe care o reprezinta. Acesti membrii constituie grupul de conducere al retelei ENM.

Trebuie mentionat faptul ca ENM nu inseamna doar schimb international de elevi ai scolilor sanitare, ci si cercetare si activitati scolare de profil.

Tintele principale ale programului

Modulul European de Nursing a fost creat pentru a oferi o structura  internationala cadru care sa asigure cele mai bune beneficii profesionale, ce pot fi castigate intr-un timp relativ scurt. Scopurile principale ale acestui modul sunt:

–          Dezvoltarea conceptului de cultura internationala si a diferentelor care exista intre tarile membre ENM

–          Incurajarea elevilor in a dobandi o experienta practica foarte vasta

–          Motivarea elevilor pentu a practica meseria de asistent medical la standarde europene

–          Sustinerea elevilor in dobandirea si impartasirea unor cunostinte si a unei experiente multiculturale

–          Dezvoltarea spiritului de toleranta fata de alte culturi

–          Posibilitatea de reflectie asupra valorilor si importantei meseriei de asistent medical

–          Oportunitatea de a impartasi colegilor din experienta acumulata pe perioada schimbului

–           Descoperirea influentei culturii asupra meseriei si rolului de asistent medical

Schimbul de elevi

La programul schimbului international, pot participa doar elevii institutiilor care sunt membre ale Modulului European de Nursing.

Aplicatiile se pot face doar prin intermediul institutiilor. Exista trei perioade de schimb si anume martie, mai si octombrie.

Conditii de participare:

–          Pot participa doar elevii din anul 2 si anul 3, AMG

–          Limba engleza – nivel mediu

–          Taxa scolara trebuie sa fie achitata la zi

Elevii isi aleg trei locatii in care si-ar dori sa se plece, trebuie sa completeze formulare pentru aplicatie si sa le trimita coordonatorului de proiect. Se vor face toate eforturile astfel incat elevii sa poata ajunge in orasul care a reprezentat prima lor optiune. Toti elevii institutiei gazda sunt incurajati sa se implice in activitatile elevilor oaspeti, iar acestia din urma sa ia parte la cat mai multe activitati culturale puse la dispozitia lor.

In sensul celor spuse mai sus, doresc sa mentionez faptul ca, elevii scolii noastre care sunt interesati sa participe la un astfel de schimb, pot lua legatura cu mine prin intermediul adresei de mail: larisa.banica@scoalacdavila.ro

Site-ul oficial al Modulului European de Nursing este: http://www.leeds.ac.uk/enm/

Coordonator ENM – Prof. Larisa Banică

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 42

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes