Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” este prezentă la Conferința națională cu participare internațională a cadrelor didactice din învățământul profesional tehnic – ediția a X-a, care se va desfășura în perioada 20 – 22 noiembrie 2023 la Chișinău (Republica Moldova).

Mulțumim pentru invitație doamnei Mariana Negrean, Director al Centrului de excelenţă în Medicină şi Farmacie „Raisa Pacalo” din Chișinău.

Echipa școlii noastre este formată din prof. Natalia Chitic – Responsabil Învățământ clinic, prof. Alice Ragazan și elevele: Gabriela Ilie (clasa 3 I – AMG), Anca Roberta Georgiana (clasa 3 E – AMG), Anna Homeacova (clasa 2 D – AMG), Irina Bădescu (clasa 2 E – AMG).

Evenimentul va avea ca temă centrală – „Dezvoltarea educației de calitate în învățământul profesional tehnic prin valorificarea strategiei de dezvoltare Educația 2030” – și se adresează cadrelor didactice, managerilor, specialiştilor în ştiinţele educaţiei, cercetătorilor şi celor interesaţi de problemele învăţământului.

Conferinţa ştiinţifico-metodică are drept scop diseminarea experienţei de succes a celor implicaţi în procesul educaţional; asigurarea transferului modelelor şi experienţelor reuşite în realizarea unei educaţii de calitate; constituirea unei relaţii de parteneriat între instituţiile de învăţământ.

Elevii au ocazia să participe la Conferința Națională cu participare internațională a elevilor din învățământul profesional tehnic, care va avea loc pe data de 22 noiembrie 2023, cu tema:

„Promovarea educației de calitate prin prisma dezvoltării competenței de cercetare”.

Evenimentul se adresează elevilor din învățământul profesional tehnic, studenților, rezidenților din învățământul superior, conducătorilor de cercuri științifico-practice studențești, cadrelor didactice, specialiştilor din domeniul practic al diverselor ramuri ale economiei naționale, cercetătorilor şi celor interesaţi de problemele învăţământului modern.

Mult succes echipei noastre! Vom reveni cu detalii despre activitățile desfășurate la Chișinău.

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 275

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes