Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” şi-a deschis porţile luni, 20 aprilie a.c.  pentru o echipa 15 elevi din Turcia, veniţi pentru o mobilitate de două saptamani, în perioada 20.04-01.05.2015, în cadrul proiectului „Home Care Service”, Nr.  2014-1-TR01-KA102-004926, desfăşurat în cadrul programului european Erasmus+.

Elevii şcolii vocaţionale şi tehnice Eleşkirt 70th Year Republic Vocational and Technical Anatolia HighSchool Yunus Emre Caddesi au interacţionat în prima zi a proiectului cu elevii şcolii noastre şi au avut posibilitatea să cunoască modul în care se pregătesc pentru profesia de asistent medical.
Astăzi, în cea de-a doua zi a proiectului, grupul de elevi turci au asistat la prezentarea profesiei de asistent medical generalist şi la prezentarea sistemului de sănătate din Romania, urmând ca până la sfârşitul primei săptămâni să desfăşoare ore de teorie de îngrijire a „mamei şi copilului în sarcină de mare risc”.

 

{gallery}/stories/2015/2015-parteneri-in-proiectul-erasmus-turcia{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 169

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes