Ziua Mondială a  Diabetului Zaharat a fost marcată la Liceul Teoretic „Dr. Mioara Mincu” prin prezentările susținute de Iulian Bordianu, elev al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, anul I B – AMG.

Iulian le-a prezentat elevilor de la clasele a IX-a și a X-a aspecte legate de incidența la nivel de țară și la nivel global, clasificarea formelor de diabet, factorii de risc,  simptomatologia și complicațiile bolii.  Discuțiile despre prevenția acestei afecțiuni, dar mai ales demonstrațiile practice pentru depistarea și monitorizarea diabetului cu ajutorul glucometrului, coordonate de prof. Cristina Costache, i-au captivat pe participanți și le-a stârnit curiozitatea.

prof. Cristina Costache

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 331

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes