Oameni buni și frumoși, nu vă imaginați câți semeni de-ai voștri au beneficiat de „cadourile” aduse de voi… Și nu mă refer aici doar la o ciocolată, un suc sau o jucărie de pluș, ci la gestul în sine, al mărinimiei, al dăruirii din preaplinul vostru către cei mai vitregiți de soartă. Să fiți mândri de faptele bune pe care le-ați făcut în această săptămână! Toate au ajuns acolo unde trebuie și au găsit vibrație în sufletul unui copil orfan, nevăzător sau al unui vârstnic.

Săptămâna aceasta, mai mult decât oricând, elevii noștri au fost de o generozitate neașteptată. S-au mobilizat împreună cu profesorii diriginți și cu alte cadre didactice de la clasă, individual sau pe echipe, fiecare cum a putut; unii au asamblat pachete, unii le-au cărat, unii au cumpărat, alții au donat și s-a ajuns la cea mai îmbelșugată săptămână caritabilă.

 

 

Ultima destinație a fost ieri, la ora 17.00, la Centrul de plasament „Robin Hood”, din sectorul 4, unde 40 de copii abuzați, abandonați de familiile destrămate sau pur și simplu orfani, încearcă să ducă o viață normală… atât cât se poate în condițiile date. Au un acoperiș, au un pat cald, au mâncare pe masă, dar nu au AFECȚIUNE. M-au impresionat până la lacrimi copiii aceștia care „cerșeau” o mângâiere pe cap, o îmbrățișare, o vorbă bună și ascultare. O bucățică din mintea și sufletul meu au rămas acolo și mi-am promis că voi reveni, chiar și pentru a petrece puțin timp în preajma lor. Ei se vor bucura chiar și de simpla prezența a cuiva care este atent la nevoile lor.

Mă bucur pentru că le sunt alături oameni calzi, de care sunt atașați, dar care, după cum se poate citi în ochii tuturor acestor copii, nu vor putea niciodată să le țină loc de părinți. Au o tristețe adâncă dincolo de orice zâmbet vremelnic; îi poți vedea îngândurați, cu privirea pierdută în gol… Și suferă permanent… Situația lor nu se schimbă doar cu o ciocolată sau o napolitană…

Pentru mine este prima oară când calc într-un astfel de așezământ”. Cred că ar trebui să găsim timp să ne implicăm mai mult în viața acestor copii, în orice fel, chiar și doar să ne petrecem timp cu ei din când în când…

 

Mulțumesc tuturor celor care au participat cu bunuri, hăinuțe, jucării, fructe, dar și colegei care m-a însoțit, prof. Eugenia Petrescu și elevelor Denisa Masri și Pomană Iulia (I F – AMG).

A fost o seară deosebită, pe care o voi ține minte mult timp…

Felicitări și mulțumiri doamnei Doina Ghițescu, actriță cunoscută, maestră a spectacolelor, care a reușit să facă o atmosferă extraordinară pentru acești copilași, care nu știu nici să zâmbească uneori…

Mulțumesc Ella, Neagu Gina și Petrescu Maria pentru că ați făcut posibilă această experiență!

 

prof. Nicoleta OPREA

Responsabil Comisia de Proiecte și Programe Educative  

 

  

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 69

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes