Miercuri, 7 noiembrie 2018, a avut loc inaugurarea festivă a sălii de demonstraţii a Catedrei de Balneofiziokinetoterapie și Recuperare, la sediul din Piața Valter Mărăcineanu nr 1.

Alături de invitaţi – prof. Aurelia Șova, director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Anca Grecu – director adjunct, Ginica Brumă – director program – Fundația Umanistă „Dr. Mioara Mincu”, prof. Cristina Costache, profesori ai catedrelor de BFKTR și Farmacie, elevii şcolii noastre din anii I, II şi III – calificarea Balneofiziokinetoterapie şi Recuperare, au asistat la un program de demonstraţii oferit de profesorii de specialitate de la catedra BFKTR – prof. dr. Ovidiu Cahană, prof. Mariana Bărăscu, prof. Roxana Rădulescu şi elevii Beatrice Pleşa (anul III – BFKTR), Alexandra Năsăudeanu şi Laura Dragomir (anul II – BFKTR).

Programul de demonstraţii a încercat să exemplifice, printr-o serie de exerciţii de recuperare, utilitatea şi necesitatea unei săli de demonstraţii, parte a demersului educativ-pedagogic modern, având ca obiectiv pregătirea elevilor de la calificarea Balneofiziokinetoterapie şi Recuperare la nivel de excelenţă.

Astfel, s-au prezentat scurte programe de recuperare în cazul pacientului cu sechele neuromotorii post AVC, pacientului cu cifoză toracală şi în cazul pacientului cu sindrom algo-funcțional lombar. Exerciţiile susţinute de către echipele formate dintr-un cadru didactic de specialitate şi un elev, îmbogăţite şi de prezentări PowerPoint, au demonstrat dezvoltarea ofertei educaţionale a şcolii noastre, atât prin excelenta pregătire profesională a profesorilor noştri, cât şi prin diversitatea dotării cu aparatură de profil a sălii de demonstraţie.

Feedback-ul a fost foarte bun, fiind greu să nu remarci gradul de satisfacţie, plăcere şi bucurie resimţite de profesori şi elevi deopotrivă, de a avea un spaţiu dedicat, unde cunoştinţele şi teoria prind viaţă.

Mulţumim membrilor echipei manageriale a Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila” şi, în primul rând, domnului prof. univ. dr. Alexandru Ioan Mincu – Preşedinte al Consiliului de Administrație al școlii noastre – care, prin efortul conjugat, au făcut posibilă realizarea acestei săli.

 

Prof. Gelu COSTACHE

Șef Catedra de Balneofiziokinetoterapie și Recuperare

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 201

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes