Luni, 07 mai 2018, elevii Liceului „Iordache Golescu” din Găești – jud. Dâmbovița au asistat cu mult interes și entuziasm la demonstrațiile practice de acordare a primului ajutor realizate de elevii Alina Vișinică ( II A – AMG ) și Petre Oprea ( I A – AMG ), sub îndrumarea doamnei profesor Raluca Kiyak.

La finalul lecției de prim ajutor elevii școlii gazdă au avut ocazia să-și testeze cunoștințele prin participarea la concursul „Voluntar pentru viață!”.

Rezultatele acesora au fost răsplătite cu premii oferite de Școala Postliceala Sanitară „Carol Davila”.

Activitățile desfășurate sunt cuprinse în proiectul regional „Învățați să ajutați”. Educarea elevilor pentru adoptarea unui stil de viață sănătos este unul dintre scopurile principale ale acestui proiect.

În cadrul evenimentului, doamna director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Aurelia Șova, a prezentat oferta educațională pentru cele 3 calificări profesionale.

Mulțumim conducerii Liceului „Iordache Golescu” și tuturor cadrelor didactice participante la eveniment pentru primirea călduroasă și pentru interesul comun în promovarea și dezvoltarea educației pentru sănătate.

 

prof. Aurelia Șova

director Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila”

 

prof. Raluca Kiyak

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 346

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes