Elevii Liceului Teoretic „Constantin Brâncoveanu” au asistat astăzi, 16 martie 2018, la prezentările tehnicilor de prim ajutor, susţinute de echipa de elevi  voluntari ai  Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”: Gabriel Moise, Mihai Dumitru (I C – AMG), Marilena Andrei (II H – AMG), Mihaela Ene (III H – AMG), Maria Grigoraş, Dragoş Răducan (IBAMG), sub coordonarea profesorilor  de nursing Cristina Costache și Anca Mihai.

Experiența pe care am avut-o astăzi a fost una specială. După 3 ani de la absolvirea Liceului Teoretic Constantin Brâncoveanu”, m-am întors pentru a prezenta elevilor tehnici de prim ajutor și, în acelaşi timp, pentru a-mi promova școala de care sunt foarte mândră, unde sunt elevă în anul III, calificarea asistent medical generalist. Încă de la poarta liceului, emoțiile m-au cuprins și s-au accentuat mai tare cândaflată pe holul Cancelarieifoștii mei profesori m-au recunoscut imediat. Am fost plăcut surprinsă de primirea caldă de care am avut parte. Elevii din clasa a XII-a au fost atenți şi dornici să acumuleze informații noi, au fost interactivi. Anumite detalii le cunoșteau din cultura generală, ceea ce ne-a suprins şi ne-a bucurat. M-aş întoarce în fiecare an şi sunt sigură că aş avea aceleași emoții!” – a declarat Mihaela Ene (III H – AMG), absolventa Liceului Teoretic „Constantin Brâncoveanu”.

 

prof. Cristina Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 78

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes