La încheierea unui ciclu de 3 ani în care ne-am studiat, am studiat reciproc, am concluzionat periodic și final tot reciproc, personal pot spune că încerc un sentiment de nostalgie, dar și de optimism știind că ceea ce am dăruit din suflet pentru suflet  a prins roade.Cei ce vor intra în profesie vor aduce cu ei seriozitate, competență, dăruire și nu în ultimul rând CALITATE.

Prin devizia școlii C. Davila ,, Educație pentru sănătate’’ ne referim nu numai la pacienți. Asistentul medical acordă nu numai îngrijiri. El este format să dea sfaturi competente, să facă educație – chiar protocoale educaționale în echipă.

Dacă a fost preluat conceptul de Nursing avem obligația să-l adoptăm  și aplicăm după o concepție ROMȂNEASCĂ.

Orice spital pentru a fi acreditat trebuie să dețină, să utilizeze  DOSARUL de NURSING.

Suntem în comunitatea Europeană, este necesar să funcționăm ( educăm și acționăm) ca o echipă, ca o mare familie. Dar aceasta presupune să ne adaptăm, să acceptăm noul, să fim creativi pentru a fi buni profesioniști.


Prof. Olaru Eugenia

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 73

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes