În cadrul cursului Masterclass „Știu! Pot! Simt! Cunosc! Devin cel mai Bun!”, Clubul Absolvenților a organizat evenimentul cu tema “Feminitate vs Sănătate”. Alegerea temei a fost generată de evenimentele sărbătorite de-a lungul lunii Martie, fiind un cadou oferit tuturor celor preocupați de Sănătatea Femeii Moderne.

Marți, 9 Martie, am fost onorați să fim gazda doamnei Luana Ibacka – una dintre cele mai efervescente persoane publice, trainer în comunicare, speaker inspirațional, realizatoare de emisiuni despre cunoașterea și educarea sănătății. În discursul său interactiv, Luana Ibacka a punctat câteva trăsături-resursă ale feminității: înțelepciunea, afecțiunea… misterul – atribute cheie în menținerea armoniei în cuplu/familie. Una dintre cauzele generatoare de conflict, suferința psihică și îmbătrânire prematură este tipul de relație partenerială/ socială pe care alegem să o construim.

Luana a explicat celor prezenți demersul prin care omul, în baza convingerilor sale, alege să acționeze, dezvoltând obiceiuri personale. Cum aceste obiceiuri capătă valoare și sens de-a lungul anilor, generând Destinul – acel traseu existențial generat chiar de noi, mai mult sau mai puțin asumat.

Modul său natural și autentic de a împărtăși din experiența personală și profesională acumulată, a stârnit interesul elevilor și absolvenților Școlii Postliceale Sanitare “Carol Davila”, activându-le perspectiva unei noi experimentări a timpului, a relațiilor, a atitudinilor față de provocările vieții. Astfel, Luana a oferit repere concrete de NLP- programare neurolingvistică, tehnici de imagerie și de lifting psihic, mijloace prin care să ne condimentăm adecvat existența.

“Viața este frumoasă, oamenii toți sunt buni, alegeți să fiți permanent în contact autentic cu corpul și cu mintea voastră și doar astfel veți reuși să decriptați adecvat valori ce pot deveni convingeri personale. Motto-ul meu “Vorbesc ceea ce vreau să creez” îmi conferă acel echilibru emoțional ce-mi potențează reușitele”, ne-a declarant Luana Ibacka la finalul prezentării sale.

Acest motto și multe alte repere concrete de abordare a experiențelor cotidiene, au activat potențialul creativ al tuturor participanților, foarte multe reacții pozitive regăsindu-se deja, pe peretele rețelelor de socializare.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 328

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes