Școala noastră a fost prezentă, la o nouă ediție a Sesiunii De Comunicări Ştiințifice pe Teme de Cultură şi Civilizaţie ale Spaţiului Anglo-Saxon, organizată de Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” şi desfăşurată joi, 4 mai 2017, la Universitatea Ecologică din Bucureşti. Activitatea a fost coordonată, la fel ca în fiecare an, de d-na prof. Adriana Răducu.

 

Elevii noștri au păstrat tradiția din anii precedenți și s-au numărat din nou printre câștigători!

Lucrările au fost realizate de:

– Buruiană Laura Andreea – anul II H – AMG, premiul I, lucrarea Hashimoto Thyroiditis, coordonator prof. Alina Ioniță

– Tatu Elena – anul I C – BFKT, premiul I, „Conventional versus Alternative Medicine”, coordonator prof. Claudia Greculeac

– Costache Gelu – anul III B – BFKT, premiul I, „Where there’s a will, there’s a hope”, coordonator prof. Raluca Brad

 

Tot în acest cadru a fost prezentată și oferta educațională a școlii de către d-na director a Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”,  prof. Aurelia Șova.  

Sesiunea de anul acesta a înregistrat o prezență  foarte numeroasă, în concurs fiind înscrise lucrări aparținând unor elevi de la liceele de elită din București: Şcoala Comercială Superioară „N. Kretzulescu”, Liceul Teoretic „Dante Aligheri”, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, Colegiul Naţional „Matei Basarab”, Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Liceul Teoretic „Benjamin Franklin”, Liceul Bilingv „Decebal”, Liceul Teoretic „Ion Creangă”, Liceul Teoretic „Jean Monnet”, Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București.

 

Felicitări tuturor participanților!

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 166

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes