Marți,  17 mai, a avut loc lecția demonstrativă de prim ajutor la care au participat studenții din Olanda: Sanne Kruijer, Demy Roseboom şi Bryan van de Wijngaard, alături de elevii noștri implicați ca de obicei în Tehnicile de acordare a primului ajutor: in cazul victimei inconstiente, in cazul obstructionarii cailor aeriene – Manevra Heimlich, in cazul hemoragiilor, in cazul arsurilor, in cazul entorselor, luxatiilor si fracturilor, in caz de insolatie și in caz de inec.

Lectia a fost susținută de Prof. de nursing Cristina Costache, alături de Elevii implicati din parte scolii: Badulescu Liliana IIIC – AMG, Costache Gelu- IIB BFKT,  Stanca Alin – II D AMG, Patrascu Silviu Angelo – I F AMG,  Ene Mihaela – I H AMG, Isvoranu Adrian – I H AMG. La demonstratii au asistat și elevii claselor I F AMG si I H AMG.

S-au prezentat studentilor olandezi – Tehnici de acordare a primului ajutor:

  • in cazul victimei inconstiente,
  • in cazul obstructionarii cailor aeriene – Manevra Heimlich
  • in cazul hemoragiilor,
  • in cazul arsurilor,
  • in cazul entorselor, luxatiilor si fracturilor
  • in caz de insolatie
  • in caz de inec

{gallery}stories/2016/1905lectiedeschisa{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 130

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes