vzita ENM grigore alexandrescuVizita la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii “Grigore Alexandrescu” a însemnat o experienţă deosebita pentru mine dar şi pentu studentele Nicole Scheidegger si  Anuschka Schütz pe care le-am însoţit la sfârşitul săptămânii trecute”, ne spune Marius Mădălin Murgu, elev în Anul II AMG. „Am fost pe Secţia Chirurgie Plastică, Microchirurgie Reconstructivă şi Arsuri. Am văzut multe cazuri de copii cu varste cuprinse între 3 şi 13 ani care aveau diferite tipuri de arsuri (grad I,II,III şi chiar IV). Toţii copii care aveau probleme proveneau din mediul urban şi abia 1 sau 2 din mediul rural. Unii pacienţii aveau arsuri pe 20-, 30- chiar 40% din suprafata corpului. Am avut chiar ocazia de a vedea cum sunt trataţi pacienţii cu arsuri grad II şi III, ce măsuri sunt aplicate şi mai ales cum să prevenim.

La Secţia de Microchirurgie Reconstructivă am întâlnit cazurile unor copii care aveau anumite malformaţii congenitale: sindactilie (la mâna dreaptă copilul avea toate degetele lipite între ele, două dintre ele îi fuseseră ,,dezlipite,, chirurgical urmând să fie aplicată aceeaşi operaţiune şi la celelalte degete) şi cheiloschizis (buza de iepure cu fisură mediană).

În secţia A.T.I la Compartiment Terapie Intensivă Nou-Născuţi am văzut bebeluşii îngrijiţi de asistente cu foarte mare grijă şi dragoste. Studentele din Elveţia au fost foarte plăcut surprinse de tehnologia care se găseşte în acest spital şi de normele igienico-sanitar şi protecţie, care sunt prezente şi la spitalele din ţara lor. unele tehnologii proveneau chiar din Elveţia.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 235

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes