Studentele ENM din Anglia, Suedia, Spania și Danemarca au vizitat miercuri, 16 aprilie a.c., Centrul „TREPTE” , un serviciu de zi pentru persoane cu probleme severe de sănătate mintală, care funcţionează în cadrul Spitalului Clinic de Psihiatrie “Prof. Dr. Alexandru Obregia”. Au fost însoțite de un grup de elevi ai Școlii Postliceale Sanitare ,,Carol Davila” , respectiv Mihaela Lixandru (Mincu) – II C, Claudiu Ordeanu – I H, Laura Buruiana – I H, Andra Panaiat – I F, Monica Mihăila – I F, coordonați de prof. Cristina Costache.

Tot grupul nostru a fost primit, ca întotdeauna, cu căldură și deschidere de către doamna psihoterapeut Alina Anca, cât și de beneficiarii acestui centru, ei prezentând și un discurs de bun venit tradus în engleză, spaniolă, daneză și suedeză. 

A fost un prilej de a recita poezii-creații proprii în limba engleză, iar la sfârșitul întâlnirii, studetele ENM au primit din partea beneficiarilor centrului „Trepte” câte o broșă croșetată și un mărțișor lucrat manual.

Oaspeții noștri au trăit cu adevărat experiențe neașteptate, mai jos va redăm impresiile pe care ni le-au mărturisit:

Alba (Spania) ne-a mărturisit că ,,nu mi-am imaginat că dimineața va fi asa. Am crezut că doar vom merge să vizităm spitalul, dar întâlnirea cu acești oameni a fost o idee extraordinară. Un spital poate fi un loc rece, însă voi ați  făcut să fie o atmosfera confortabilă și prietenoasă” /

EN: ,,I didn’t imagine that this morning would be like this! I just thought that we were going to see the place, but meeting the people has been an amazing idea. A hospital can be a cold place but you made a cozy and friendly atmosphere.”,

Sabrina din Danemarca a fost încântată de experiență, spunând că ,,a fost foarte frumos și interesant de auzit despre centrul vostru. Acest loc este de mare ajutor și este primitor. Vă mulțumesc foarte mult pentru cadourile frumoase. Am fost foarte impresionată de discursul de bun venit în limba daneză”.

EN: ”It was very nice and interesting to hear about your center. It seems like this place is a helpful and wellcoming place to be. Thank you so much also for the beautiful presents. I was very impressed of the Danish wellcoming”.

La finalul vizitei noastre, gazda noastră ne-a rugat să sintetizăm într-un singur cuvânt experiență trăită. În ordine aleatorie, acestea au fost: interesant/interesting, informativ/informative, frumos/beautiful, nou/new, inspirational/inspiring, diferit/different, util/useful, înălțător/enriching, bucuros/joyful, confortabil/cozy, neașteptat/unexpected, edificator/enlightening.

Autor: Cristina Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 112

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes