Luni – 12 martie 2018, studenții din programul ENM, din Norvegia, Danemarca, Anglia, Belgia și Spania, au vizitat spitalul Ponderas. Împreună cu prof. Claudia Săndulescu și elevii clasei I B și III M – AMG au vizitat secțiile: Chirurgie, Bloc Operator, Terapie Intensivă, Ortopedie, Pediatrie. De asemenea, au putut vedea sălile de demonstrații destinate asistenților medicali și medicilor.

Pe tot parcursul vizitei, au fost însoțiți de asistenții șefi de pe fiecare secție, dar și de doamna Aura Dumitrescu, manager operațional.

În fiecare secție, studenții au fost informați despre activitatea desfășurată, numărul de saloane, dotare, tehnicile efectuate.

Studenții străini au fost încântați de această experiență. „A fost interesant să vedem un spital privat și, astfel, să observăm diferențele față de un spital de stat. Sunt contraste mari între sistemul de sănătate privat și cel public din România. Chiar dacă nu am putut vizita toate secțiile, deoarece au dorit să respecte intimitatea pacienților (fapt ce mi se pare corect), am văzut mare parte dintre acestea.”

 

prof. Claudia Săndulescu

prof. Raluca Brad

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 130

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes