Echipa Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, formată din prof. Daniela Vlădescu, prof. Cristina Costache și elevii  şcolii noastre, i-a însoțit pe studenții din Belgia, Elveția și Suedia la HOSPICE Casa Speranței.

Aici au aflat informații despre cum sunt îngrijiți copiii și adulții care se confruntă cu problemele unei boli incurabile.

HOSPICE a dezvoltat servicii complete de îngrijire paliativă, care sunt oferite în centre de zi, ambulatorii și unități proprii pentru internare, la domiciliul pacienților și în spitalele partenere, aducând alinare și speranță celor peste 20.000 de copii și adulți cu boli incurabile.

Reîntâlnirea cu absolvenţi ai şcolii noastre, în prezent asistenţi medicali ai centrului, mi-au oferit emoţie şi bucurie. Toate admiraţia şi respectul pentru cadrele medicale ale acestei instituţii,  pentru profesionalismul, devotamentul şi implicarea lor.

prof. Cristina Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 118

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes