O zi plină de noutăți și lucruri interesante pentru studenții oaspeți în cadrul Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila” prin programul ENM a fost și ziua de miercuri, 12 octombrie. Însoțiți de elevii noștri Alin Stanca, din clasa III D și Mihaela Mincu, din clasa III C, ambii de la calificarea asistent medical generalist, sub coordonarea profesorilor de nursing Maria Pop, Anca Mihai și Mihaela Iosif, în cadrul Spitalul Universitar de Urgență Elias, studenții din Spania și Belgia au vizitat următoarele secții: Neurochirurgie, Ortopedie, ATI și UPU. Aici au beneficiat de explicații clare din partea echipelor medicale, respectiv a asistenților șefi responsabili de aceste secții. Îndeosebi în secția UPU elevii au văzut pentru prima dată aparatul AcuuVein, care este un dispozitiv de vizualizare a venelor cu lumină infraroșie. Întreaga zi a fost foarte frumoasă și interesantă atât pentru oaspeți, cât și pentru elevii noștri care au învățat multe lucruri noi și utile.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 251

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes