Universitatea Francisco de Vitoria din Madrid le-a oferit celor două eleve, Lidia Macuc și Sorana Oancea, ale Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila” posibilitatea de a intra în centrul de simulare al universității. Centrul de simulare este o clădire aflată în interiorul campusului universitar care simulează toată activitatea dintr-un spital (sală de așteptare, săli de consultație, saloane de chirurgie, săli de naștere). Toată aparatura este reală și se folosesc manechine-tip robot. Manechinele au la interior un soft și pot fi programate să simuleze diferite simptome, să nască, să plângă sau să transpire. Toate sălile au camere de filmat, astfel elevii intră singuri și se ocupă de manechine, în timp ce sunt observați și evaluați de profesorii lor.

Lidia Macuc și Sorana Oancea beneficiază pentru două săptămâni de stagiu de instruire clinică în Spania, prin programul Modulului European de Nursing. Alături de colegii lor, Angelo Pătrașcu (în Orebro, Suedia), Laura Buruiană și Camelia Grădeanu (în Karel de Grote, Belgia), beneficiază de burse de studiu din partea școlii, în vederea efectuării stagiului de instruire clinică în cadrul Modulului European de Nursing.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 142

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes