Miercuri, 11 Mai 2016, elevii Olandezi: Demy Roseboom, Sanne Krujer, Bryan van der Wijngaard însoţiţi de către Alin Stanca (II D), Camelia Gradeanu (I G) şiMarina Alexandra Constantin (I E), sub coordonarea prof. de nursing Anca Mihai, însoţiţi de cătredoamna Prof. Mihaela Iosif au vizitat a douaoară Spitalul Universitar de „Urgenţă Elias”, în secţiile Neurologie şi Recuperare medicală. Eleva şcolii Camelia Gradeanu I G -AMG, ne-a relatat următoarele: „Astăzi am fost nişte norocoşi!” Am putut vizita secţia de neurologie şi-apoi am fost martorii unui electrodiagnostic pentru un pacient cu sindrom de tunel carpian. Bryan însuşi a putut fi testat pentru a face o comparaţieîntre un membru superior sănătosşi cel al pacientului afectat. Cu paşi repezi ne-am îndreptatcătre un cabinet dinaceeaşisecţieşi am putut asistala o electroencefalogramă. La fel de receptivi,oaspeţiinoştri au absorbit informaţiileextrem de interesați şi au adresat întrebări. Totul a fost explicat şi interpretat de către specialişti pentru ca noi săînţelegemcând se recomandă această analiză și cum o facem. La încheierea procedurii Bryan a spus: „Sunt suprinsplăcutcă majoritatea asistenţilorştiusă efectueze procedurile, dar le pot și interpreta pentru a deduce afecţiunilepacienţilorşi pentru a şti cum să acționeze în orice situaţie.” La următoareasecţie, de „Recuperare medicală” , am putut observa aparateleMagnetodiaflux17, tratamentul cu unde scurte, ultrasunet, sistemul de terapie cu lumină Bioptron, electrostimulare, sala de kinetoterapie, sala de împachetare cu parafină, aparaturăde hidrotermoterapie,instalaţii de băi galvanice şiduşuri subacvatice, precum și sala de gimnastică. Roseboom a fost interesată şiatrasă de cătrepartea de recuperare spunându-ne: „Nu am mai văzutşi nici nu ştiam de aceastătehnică de împachetăricu parafină, mă bucur  am reuşitsă aflu de această metodă.”

La finalul zilei oaspeţii noştri au declarat: „Astăzi a fost o zi încărcată, dar cu siguranţă foarte interesantăşiplină de experienţe, dintre care la unele nu am mai avut prilejul să luăm parte până acum”.

Prof. Nursing Anca Mihai

{gallery}stories/2016/20160511ENM{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 152

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes