Prima săptămână petrecută  în spitalele din București s-a încheiat pentru studentele din Suedia, Danemarca și Anglia la Maternitatea Bucur. Au avut parte de momente frumoase petrecute alături de mămici și de bebelușii lor. O experiență deosebită a fost vizitarea salonului de nou-născuți prematur. Acolo au putut vedea copiii născuți înainte de termen, cu o greutate ce depășea cu puțin 1 kg. Aceștia se nasc de cele mai multe ori cu diferite probleme, principala cauză fiind faptul că multe din funcțiile corpului nu sunt dezvoltate suficient. Datorită îngrijirilor speciale acordate de cadrele medicale, primesc o șansă la viață.

Studentele au fost însoțite de elevii clasei III B – AMG, Codruța Tudor, Laviniu Vișan și clasa I J – AMG – Bianca Beatrice Deaconescu, coordonați de prof. Raluca Brad.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 152

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes