Astăzi, 17 octombrie  a.c.,  studenții ENM din Spania și Belgia  au vizitat Centrul „TREPTE” – Compartiment de Psihiatrie Comunitară și Reintegrare Psihosocială al Spitalului Clinic de Psihiatrie Dr. Al. Obregia, „Centrul memoriei” – Compartiment pentru diagnosticul și tratamentul tulburărilor cognitive și una dintre secțiile Spitalului Clinic de Psihiatrie Dr. Al. Obregia. Oaspeții au fost însoțiți de un grup de elevi ai Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila”, respectiv Ioana Ionescu, anul II F, Mihai Stamate – II F, Elena Bușilă – II H, coordonați fiind de prof. nursing Cristina Costache.

Am fost primiți, ca de fiecare dată, cu căldura și deschidere de către doamna psihoterapeut Alina Anca și de beneficiarii acestui centru, ei prezentând un discurs de bun venit tradus în engleză și franceză, precum și poezii – creație proprie – în limba engleză. La final beneficiarii centrului le-au dăruit studenților câte o broșă croșetată.

Atmosfera emoționantă trăită în acest loc va fi o experiență de neuitat atât pentru studenții bursieri ENM, cât și pentru elevii școlii noastre care i-au însoțit.

Articol scris de Prof. de nursing Cristina Costache 

Redăm mai jos câteva impresii ale participanților:

Aline from Belgia

“It was a very warm welcome with lovely people and food.  I had the feeling this people found the help that needed and could come to this place whenever they needed. That was nice to see! I wish them the best”

”A fost o primire calduroasă, cu oameni plăcuți şi mâncare pe măsură. Am avut sentimentul că acești oameni au găsit aici ajutorul de care au nevoie și pot veni la centru ori de câte ori vor avea nevoie. A fost o întâlnire frumoasă. Le doresc toate cele bune.”

Arnau Boti Francés

“This morning, we have been visiting a psychiatric center composed by different buildings and we have visited three of them. The first one, we have participated in a meeting with the patients of the center, it was really nice because we can see how they improve. Then, we have visited another building where the patients spend their time in different activities so necesary for they improving. Finally, we have been in a third building, in this one I have had my first experience in psychiatry and I think that working there like a nurse is so hard because we have to understand the situation of the patients…we need to be patients but if the patient improves it would be gratifying. Thank you for everything it was awesome and we have learned a lot!!!!”

”În această dimineață am fost la Spitalul de Psihiatrie care deține mai multe clădiri, dintre care am vizitat trei. În prima secție vizitată am participat la o întâlnire cu câțiva dintre pacienții centrului. A fost foarte interesant pentru că am putut înțelege cum evoluează. Apoi, am vizitat o altă secție unde pacienții își petrec timpul cu diverse activități utile recuperării. A treia secție vizitată m-a impresionat. Cred că pentru a lucra ca asistent medical pe o astfel de secție trebuie să dai dovadă de empatie – în primul rând să le poți înțelege problemele, diferitele situații în care se află. Multumesc pentru tot! A fost o zi minunată din care am învățat foarte multe!”

Carolina Rodenas Sáez

„Today we have been visiting the psychiatric hospital. We could meet  patients and was so interesting to see the different therapies. I think that it’s so good for the patients because they can be relate with another people like them. The second building that we have visited was to do activities. We could see different plays for the pacients. I think that this could be very good for the illness.  The last building was so interesting for me, and I have could see and know how is the nurse’s work. In my opinion, the pacients are very good controlated and they feel themself sure.”

”Astăzi am vizitat Spitalul de Psihiatrie. Am putut interacționa cu pacienții ceea ce ne-a dat șansa de a afla mai multe despre diverse terapii. Cred că pentru pacienți este un foarte bun concept de terapie interactiunea cu alte persoane care au același tip de suferință. A doua secție vizitată a fost aceea în care pacienții pot desfășura diverse activități, ceea ce este, de asemenea, foarte util diferitelor forme de boală ale pacienților. Ultima secție pe care am vizitat-o a fost cea mai interesantă pentru mine. Am putut vedea cum își desfășoară activitatea asistenții medicali aici. În opinia mea pacienții sunt foarte bine organizați, astfel încât să se simtă și să fie în siguranță”.

Elena Bușilă – II H AMG

“Astăzi, împreună cu studenţii străini din programul European Nursing Module, am vizitat Spitalul de Psihiatrie Al. Obregia, unde am fost primiți cu mare căldură de doamna psihoterapeut Alina Anca, precum și o parte din pacienții Centrului „TREPTE” , un serviciu de zi pentru persoane ce se pot recupera prin diferite activităţi. Drept urmare, am primit flori confecţionate de pacienţi şi am sărbătorit, în avans, o zi de naştere. A fost o atmosferă foarte emoţionantă, greu de expus în cuvinte, studenţii străini fiind foarte interesaţi de ideea recuperării prin muncă, de diversele stadii ale bolilor psihice şi modul lor de tratare.”

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 166

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes