În perioada 12-16 martie a.c, profesori şi elevi ai Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” au desfășurat activități de promovare a profesiei de asistent medical în liceele din București și zonele limitrofe, respectiv: Titu, Ciorogarla și Călugăreni în cadrul proiectului „Învățați să ajutați”. Echipa de profesori a fost alcătuită din Mihai Anca, Costache Cristina și Csolti Andreea şi au fost însoţiţi de elevi ai clasei I E, AMG. La aceste activități au participat și prof. Aurelia Şova, Director Adjunct al şcolii, şi prof. Liliana Paraschiv.  
 Activitățile de promovare desfășurate au vizat următoarele licee: 
Liceul teoretic Constantin Brâncoveanu, Liceul Tehnologic Energetic, Liceul Teoretic I. C. Visarion – Titu,  – Liceul Tehnologic Goga Ionescu – Titu, Liceul Tehnologic Pamfil Șeicaru – Ciorogarla şi Liceul Teoretic Mihai Viteazu – Călugăreni.
Au fost vizitate de asemenea, în această săptămână şi Colegiul Tehnic „Media”,  Liceul cu Program Sportiv „Mircea Eliade”, Liceul Teoretic „Marin Preda”, Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu”, Colegiul Economic „Costin C. Kirițescu” şi Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” din Snagov. 
Directorii şi profesorii diriginţi ai acestor licee au fost invitaţi să participe la activitatea de orientare către o carieră de viitor: „Privește-te în viitor – Exemple de bune practici în orientarea școlară și profesională a elevilor din liceu” organizată de Școală Postliceala Sanitară Carol Davila în data de 19 martie a.c. Această activitate este cuprinsă în cadrul proiectului regional „Învățați să ajutați”. 

„Feedback-ul primit din partea elevilor de clasă a XII-a din cadrul liceelor vizitate a fost unul pozitiv. Aceștia şi-au manifestat interesul pentru şcoala noastră, punând întrebări şi dorind să afle informaţii care să îi ajute în alegerea viitoarei cariere”, a spus prof. Anca Mihai. Foşti absolvenţi ai liceelor vizitate, elevii noştri voluntari le-au prezentat liceenilor în culori vii ce înseamnă viaţa de elev în Şcoala „Carol Davila”.

{gallery}stories/2015/invatati_sa_ajutati{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 183

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes