Elevii Liceului Tehnologic “Tiu Dumitrescu” din Mihăilești, județul Giurgiu, au asistat vineri, 4 martie 2016, la demonstrațiile susţinute de echipa de elevi voluntari din anul II și III specializarea asistent general și anul II balneofiziokinetoterapie ai Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, sub coordonarea profesorilor de nursing Cristina Costache și Anca Mihai.
A fost prezentată oferta educațională a școlii, precum și tehnici de acordare a primului ajutor în cazul victimei inconștiente, în cazul obstrucționării căilor aeriene, în cazul hemoragiilor, arsurilor și în cazul entorselor, luxațiilor și fracturilor.
”Am fost primiți cu mare căldură și interes de elevii liceeni care au participat cu entuziasm la activitățile de prim ajutor, iar o parte dintre ei si-au exprimat intenția de a păstra legătura pentru a afla mai multe despre această profesie”, a declarat profesor Cristina Costache.
Vă invităm la următoarea zi a ”Porților deschise” găzduită de școala noastră în săptămâna ALTFEL.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 145

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes