La Colegiul Tehnic Energetic din București a avut loc joi, 25 februarie 2016 activitatea din cadrul Proiectului Regional “Învațați să ajutați!”. Echipa școlii formată din prof. Anca Mihai, prof. Cristina Costache, alături de elevii din anul I, II și III, specializarea AMG și II BFKT, a fost primită cu foarte mare interes de elevii claselor a XII-a din cadrul colegiului.

Au fost prezentate tehnici de acordare a primului ajutor în cazul victimei inconștiente, în cazul obstrucționării căilor aeriene, în cazul hemoragiilor, în cazul entorselor, luxațiilor și fracturilor și, nu în ultimul rând, în cazul arsurilor. Elevii liceeni, prezenţi în număr foarte mare, s-au implicat în activităţile de prim ajutor, fiind deosebit de interesaţi să afle tehnici şi informaţii noi. Pentru a continua legătura și parteneriatul dintre cele două instituții de învățământ a fost prezentată oferta educațională a Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila”.

Informarea a fost trimisă de la eveniment de către prof. Cristina Costache.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 287

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes