Clopoțelul a sunat din nou la Școala Gimnazială „Dr. Mioara Mincu” din Conțești ( jud. Dâmbovița ).

Ca în fiecare an, Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a fost alături de copii, părinți și cadrele didactice, prin participarea la festivitatea de deschidere a Anului Școlar 2018 – 2019. Prof. Cristina Costache și prof. Anca Mihai, însoțite de elevi ai școlii, au transmis gȃndurile bune şi susţinerea faţă de elevii şi cadrele didactice din Conțești. De asemenea, doamna Ginica Brumă, director program – Fundația Umanistă „Dr. Mioara Mincu”, secretar general al Confederației Naționale a Femeilor din România, a participat la eveniment și a transmis mesajul domnului Preşedinte al Consiliului de Administrație al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. univ. dr. Alexandru Ioan Mincu.

Elevii au primit în dar rechizite personalizate și alte surprize din partea echipei Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”

 

„Buchete multicolore de flori, zumzetul vesel al boboceilor din clasa pregătitoare, părinţi „înarmaţi” cu aparate foto, profesori nerăbdători să-şi reîntâlnească elevii, invitaţi de onoare, discursuri şi slujba oficiată de preoţii parohi – aşa a arătat ziua de 10 septembrie 2018 la Şcoala Gimnazială ,,Dr. Mioara Mincu” din Conţeşti, care şi-a deschis porţile pentru un nou an şcolar.

Şcoala şi-a primit elevii într-o atmosferă de sărbătoare. Bucuria revederii colegilor a pus stăpânire pe copii. Rumoarea ce trona în curtea şcolii a fost întreruptă de clinchetul argintiu al clopoţelului care anunţa că vacanţa a trecut şi că un nou an şcolar este gata să înceapă. Profesori, părinţi, bunici şi elevi au ascultat şi intonat imnul de stat al României, a urmat Te-Deum-ul, apoi directorul unităţii şcolare, doamna Nicolae Lucica, le-a urat celor prezenţi mult succes şi rezultate şcolare foarte bune. Dintre oficialităţi, au participat senatorul Titus Corlăţeanu, primarul Marian Alexandru, viceprimarul Georgeta Alexandrescu, agent şef adjunct Ciprian Mușat, Ginica Brumă – Fundaţia Umanistă „Dr. Mioara Mincu”, prof. Cristina Costache și prof. Anca Mihai – Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” din București.” – a afirmat prof. Alina Radu, coordonator programe şi proiecte educative Şcoala Gimnazială ,,Dr. Mioara Mincu” – Conţeşti.

 

Parteneriatul public – privat, menit să genereze schimbări pozitive în învățământul din mediul rural, semnat între școala noastră și Școala Gimnazială „Dr. Mioara Mincu” din Conțești continuă şi pe parcursul anului școlar 2018 – 2019, colaborarea dintre cele două instituții partenere fiind o onoare şi o datorie de suflet. Ca fiică a satului, Doamna  Dr. Mioara Mincu, fondatoarea Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” şi-a legat întreaga sa viaţă, atât personală, cât şi profesională, de comuna Conţeşti.

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 404

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes