Pasiunea pentru genetică, pentru sănătate, interesul pentru cunoaştere, pentru ştiinţă, dorinţa de a aprofunda temele abordate în cadrul modulului EMBRIOLOGIE ŞI GENETICĂ au reunit elevi şi profesori însufleţiţi ai şcolii noastre în cadrul simpozionului ” Genetica în slujba sănătăţii”.
Au participat în calitate de iniţiatori, organizatori şi coordonatori prof . Oprea Nicoleta şi prof. Maria Baldovinescu , precum şi prof Andreea Csolti, prof. Eugenia Petrescu, prof. Vasile Constantin, prof. Adriana Jerca şi prof. Azoitei Sorin în calitate de îndrumători . Invitat special a fost elevul Pădurariu Cerasel anul III D, AMG.
S-au discutat teme deosebit de interesante precum:
Teratogeneza  – cum apar malformaţiile;  Clonarea umană; Ce sunt celulele stem?; Ingineria genetică  utilizată în sănătate; Sfaturi  genetice; Maladii genetice; Determinarea paternităţii; identificarea criminalilor, violatorilor; Factori mutageni ai secolului nostru; Fertilizarea in vitro; Studiii despre gemeni, Proiectul genomul uman;  Baby design; Impactul consumului de OMG (organisme modificate genetic) asupra sănătăţii; Genetica – posibile probleme de bioetică; Ultimele descoperiri din genetică.

Felicitări tuturor participanţilor!

 {gallery}2014/geneticainslujbasanatatii{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 185

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes