CristinaAnton1Anton Cristina, eleva la clasa III C, caificarea Asistent Medical de Farmacie

Doamna Diriginta, Grecu Anca

“Cei 3 ani de scoala la “Carol Davila”au reprezentat pentru mine sansa de a acumula cunostinte intr-un nou domeniu, cel al farmaciei – si implicit de a-mi deschide calea spre o noua profesie calificata, cea de asistent de farmacie. Am convingerea ca educaţia este cea care-ţi conferă libertatea si siguranta pentru ceea ce doresti sa urmezi.

Ma gandesc la acesti ani de scoala ca la un nou ciclu al vietii mele. Am legat noi prietenii si colaborari pe mai multe planuri cu ceilalti colegi ai mei si cu profesorii care ne-au instruit succesiv.

Dirigintele nostru, doamna Anca Grecu, a reusit sa ne insufle dorinta de a acumula cunostinte si de a comunica intre noi, formandu-ne pentru o noua etapa a nobilei noastre meniri – de a fi aproape de cei care au nevoie de ajutor.

Acum cand ne apropiem de final, cred ca absolvirea va fi cel mai important moment! Va face dovada celor 3 ani petrecuti in salile de curs si cunostintele acumulate. Voi dori sa aplic ceea ce aminvatat intr-un mediu placut, inconjurata de persoane cu experienta. Mi-e teama ca va fi dificil sa gasasc un loc de munca, dar cu siguranta voi persevera: voi depune CV-uri, voi aplica si in  anumite retele de specialitate. Nu mi-am propus sa plec din tara, nici nu intra in discutie acest aspect, asa ca atentia mea este indreptata doar la ce se intampla pe piata muncii de la noi. Oferta in domeniul farmaceutic este vasta iar profesia de asistent de farmacie este cautata si ofera diverse avantaje”

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 82

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes