Final ENM: Paralelă între sistemele de sănătate din Spania, Belgia și România

Unul cele mai importante obiective ale Modulului European de Nursing (ENM) este acela de a oferi oportunitatea studenților beneficiari de a împărtăși colegilor impresiile din experiențele acumulate în timpul perioadei de schimb. Vineri, ultima zi a schimbului, am avut ocazia să fim alături de: Aline Kostene (Belgia), Arnau Boti, Carolina Rodenas, Estela Lopez și Tania Leon din Spania în ultima zi a schimbului de experiență din perioada 10-21 octombrie 2016. Subiectul principal discutat și analizat împreună cu elevii Școlii Postliceale Sanitare Carol Davila, a fost paralela între sistemele de sănătate, formarea educațională a asistentului medical din Spania și Belgia, precum și diferențele față de sistemul de sănătate din România.

Doamna Director Adjunct Maria Pârlog, profesor de instruire clinică, a oferit exemple și explicații suplimentare în ceea ce privește diferența între sistemele de sănătate din Belgia, Spania și România. În încheierea, doamna Director Adjunct Aurelia Șova le-a urat succes celor cinci oaspeți și le-a înmânat certificatele de participare.

Iată mai jos câteva opinii de la oaspeții noștri pe parcursul vizitei:

Vizitarea spitalului Bagdasar Arseni a fost foarte interesantă. Turul pe care l-am făcut ne-a dat o vedere de ansamblu asupra spitalului și am avut prilejul să vedem metodele de lucru al asistenților români. Spitalul are o serie de elemente pozitive. Secțiile erau curate, spațioase, neașteptat de modernizate și bine organizate de asistentele medicale și medici. Pe lângă tehnologia de ajutor pe zona de neurologie, întreaga dotare era hightech. Nu în ultimul rând asistenții erau foarte amabili, open-mind și foarte sociabili. Mulțumim pentru această oportunitate!”, este opinia studentelor din Spania: Carolina Rodenas, Arnau Boti și Aline Kostense.

”Visiting the Bagdasar Arseni Hospital was very interesting. The tour gave us a good overview of the hospital and we got to know the working methods of  romanian nurses. The hospital had several positive elements. The wards were cleaned, spacious, unexpected modern and well organised by the nurses and doctors.

Besides the technology for neurological help was very hightech. Last but not least the nurses were all very kind, open-minded and social. Thanks for your oportunity!!!!”- this is our opinion: Carolina Rodenas, Arnau Boti and Aline Kostense.

Tania și Estella au spus: ”În timpul vizitei noastre la spital am fost impresionate de tehnologie și infrastructură. Totul pare modern și confortabil pentru pacienți. Cuțitul „Gamma”, este o tehnică foarte interesantă pe care nu o mai întâlnisem niciodată. După ce l-am văzut acolo ne-a stârnit curiozitatea, ceea ce ne-a determinat să facem cercetare on-line pentru a afla cât mai multe detalii. Personalul a fost foarte generos și atent cu noi. Asistenții ne-au permis să vizităm chiar și unele zone care nu sunt, de obicei, deschise publicului larg. Dorim să mulțumim tutorilor și elevilor care ne-au însoțit pentru timpul și efortul cu care au contribuit pentru ca noi să avem această oportunitate. Mulțumim foarte mult!”.

Tania Leon and Estela Lopez said: ”On our visit for the hospital we have been impressed by the infrastructure and the machinery. It seemed modern and comfortable for the patients. The „gamma knife” technique seemed very interesting seeing as we hadn’t seen it live before. It sparked curiosity in us which led us to do some research online.

The personal was very generous and carry with us. They allowed us to visit areas which are not usually open to the general public. We would like to thank the tutors and students for the time and effort they put in and the opportunity we were given. Thank you very much! Tania and Estela!!”

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 135

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes