Cu ocazia Zilei Internaționale a Asistentului Medical – 12 Mai, Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” deschide porțile educației pentru sănătate cu tema: „Descoperă profesia de asistent medical împreună cu noi”.

În cadrul acestei întâlniri, elevii de liceu vor avea ocazia să descopere din tainele profesiei de asistent medical și să învețe tehnici de prim – ajutor și tehnici de recuperare medicală în cadrul unor ateliere demonstrative pentru calificările asistent medical generalist și asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare.

De asemenea, îi vom invita pe elevi să participe la Concursul „Voluntar pentru Viață”, care constă într-o probă practică în care vor demonstra o tehnică de prim – ajutor sau o tehnică de recuperare medicală din cele care le-au fost prezentate în atelierele demonstrative.   

Evenimentul va avea loc vineri, 12 mai 2023, începând cu ora 10.00, la sediul CODECS, str. Agricultori nr. 37 – 39, etajul 5.

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 241

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes