Tu știi cât este de importantă radiologia în diagnosticare și tratament? 

Pentru a afla mai multe informații, te invităm joi – 24 noiembrie 2022, ora 16.00, sediul CODECS, str. Agricultori nr. 37 – 39, la întâlnirea cu doamna Georgeta Buzică, asistent medical Radiologie, secția Radiologie UPU – Spitalul Clinic de Urgență „Sf. Pantelimon”. 

Radiologia este specialitatea medicală care folosește imagistica medicală pentru a diagnostica și trata diverse afecțiuni.

O varietate de tehnici imagistice, cum ar fi radiografia, ecografia, tomografia computerizată (CT), medicina nucleară inclusiv tomografia cu emisie de pozitroni (PET) și imagistica prin rezonanță magnetică (IRM) sunt folosite pentru a diagnostica sau trata boli.

Asistentul medical este implicat în îngrijirea pacienților înainte și după imagini sau proceduri, inclusiv în administrarea de medicamente, monitorizarea semnelor vitale și monitorizarea pacienților sedați.

Vă așteptăm cu drag pentru a afla detalii interesante și utile pentru cariera voastră profesională! 

 

prof. Mioara Marcu

Responsabil Catedra de Nursing și Științe

 

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 475

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes