Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” organizează luni – 16 august și marți – 17 august 2021, în Parcul Obor, între orele 10.00 – 18.00, activități de testare gratuită a valorilor tensiunii arteriale și glicemiei.

Prin organizarea acestor evenimente venim în folosul comunităţii prin promovarea Educaţiei pentru Sănătate şi oferirea unor servicii medicale gratuite: măsurarea tensiunii arteriale, testarea glicemiei și indicaţii profilactice privind bolile cardiovasculare şi metabolice.

În luna iulie, școala noastră a organizat un eveniment similar, care a avut un impact foarte mare în rândul cetățenilor care au beneficiat de aceste servicii gratuite.

Elevii voluntari ai școlii noastre sunt însoțiți și coordonați de responsabilii activității, dr. Elena Achim, prof. Cristina Costache, prof. Anca Mihai și prof. Daniela Vlădescu. Coordonatorul activității este doamna director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Aurelia Șova.

Toți participanții – cadre didactice și elevi – vor respecta mӑsurile de protecție sanitarӑ: sunt vaccinați împotriva virusului SARS-CoV-2 conform schemei complete de vaccinare, vor purta masca de protecție, vor folosi mӑnuşi medicale de unicӑ folosințӑ, vor respecta regulile de asepsie şi antisepsie.

Vă așteptăm!

 

AVEM EDUCAȚIA PENTRU SĂNĂTATE ÎN INIMĂ

ȘCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ „CAROL DAVILA” BUCUREȘTI

Str. Viitorului nr. 161-163, sector 2, București – tel / fax: +4021.610.70.68;

contact@scoalacdavila.ro, www.scoalacdavila.ro

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 119

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes