Duminică, 30 aprilie 2017, cei 32 de elevi ai Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, admiși în urma concursului de selecție pentru proiectul Erasmus+ 20151RO01KA102014460  – Professional training for a career in the European Healthcare System, finanţat din fondurile Uniunii Europene prin Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale (ANPCDEFP), vor pleca pentru 3 săptămâni în Grecia, respectiv Germania.

 

Prof. Larisa Costin, manager proiect, ne-a declarat:

„Proiectul Erasmus+ 2015-1-RO01-KA102-0014460 „Professional training for a career in the European Healthcare System” a fost aprobat în anul 2015 pentru o perioadă de doi ani, având ca beneficiari 64 de elevi, anii II şi III, calificarea asistent medical generalist şi două mobilităţi în fiecare an de desfăşurare, în Germania, respectiv Grecia.                                                             

În fiecare an de desfăşurare a proiectului au fost selectaţi 32 de elevi (16 elevi din anul II şi 16 elevi din anul III de studiu, calificarea asistent medical generalist). Selecţia elevilor participanţi în cadrul acestui proiect a avut în vedere evaluarea cunoştinţelor teoretice şi practice de nursing, evaluare lingvistică pentru limba engleză (nivel B1-B2, conform IELTS), susţinerea unui interviu psihologic (probă eliminatorie) şi depunerea unui portofoliu de activitate.

În cel de-al doilea an al proiectului  au fost selectaţi următorii elevi:

-pentru Grecia: Anghel Georgiana Carmen, Deaconescu Bianca Beatrice, Dobre Mihai Cristian, Lazăr Ștefania Mirela, Miriuță Nicoleta Liliana, Panait Andra Constantina, Pătrașcu Alexandru Mihai, Pătrașcu Silviu Angelo, Vișan Irina, Mihai Mariana Iuliana, Sandu Maria Tatiana, Dumitru Marius, Gafenco Lia, Radu (Bulibașa) Alina Ioana, Sandu Maria Alexandra, Viziru (Ghițoiu) Mihaela

-pentru Germania: Bușilă Elena, Comăniceanu Corina, Constantin Ionuț Răzvan, Dumitru Raluca Cristina, Iancu Ana – Maria Iuliana, Ivancia Maria –Cristina, Mircea Mariana, Muraru Marius – Dieter, Guță Marian – Cristian, Ioniță Florin –  Vlăduț, Iordănescu Simona Mirabela, Luca Parascheva, Sava Roxana  – Gențiana, Stancă Alin – Gabriel, Țapu Mihai – Daniel, Vișan Adrian – Ionel

După perioada de selecţie, au urmat trei luni de pregătire profesională, pedagogică, lingivstică şi culturală.

În perioada 30.04 – 24.05.2017, elevii din anul II vor desfăşura un stagiu complet de instruire clinică pentru Modulul M32 Ortopedie, traumatologie şi nursing specific, elevii din anul III – Germania – Modulul M52 Gerontologie, Geriatrie şi nursing specific, iar elevii din anul III- Grecia – M48 Neurologie şi nursing în neurologie.                                                                        

În Grecia, stagiul de instruire clinică va avea loc în Diaplasis Rehabilitation Center, Kalamata, unul dintre cele mai mari centre de recuperare medicală, specializată în neurologie şi ortopedie (http://www.diaplasis.eu/). În Germania, stagiul de instruire clinică se va desfăşura în parteneriat cu Mediko Pflege GmBh, în reşedinţele de seniori Brilon (www.brilon-seniorenresidenz.de) şi Salzkotten (www.salzkotten-seniorenresidenz.de).

Pe parcursul celor trei săptămâni, elevii vor desfăşura timp de şase ore zilnic stagiile de instruire clinică, sub mentoratul asistenţilor medicali din clinicile aferente şi îndrumaţi de profesorii Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”: prof. Violeta Zlota şi prof. Raluca Brad pentru stagiul din Germania, prof. Anca Mihai şi prof. Mirela Avram pentru stagiul din Grecia. Pe lângă activitatea practică, elevii vor avea şi program cultural, în zilele de weekend, având posibilitatea de a vizita obiectivele turistice, de a intra în contact cu tradiţiile din Grecia, respectiv Germania.

Proiectul Erasmus+ 2015-1-RO01-KA102-0014460 are un grant total de 159,648 Euro, finanţat de fondurile Uniunii Europene prin Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale (ANPCDEFP).”

Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” a obţinut trei proiecte cu finanţare europeană: Leonardo da Vinci „Professional skill development of nursing students” (2013), Erasmus+ 2014–1–RO01–KA102–001318 „Performing abilities in European nursing care” (2014) şi Erasmus+ 2015-1-RO01-KA102-0014460 „Professional training for a career in the European Healthcare System” (2015-2017).

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 477

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes