Astăzi se împlinesc 165 de ani de la naşterea lui Mihai Eminescu. O mare iubitoare a operei marelui poet, doamna Dr. Mioara Mincu marca an de an, alaturi de membrii şi prietenii CNFR, ziua naşterii lui Eminescu, de
venită din anul 2010 Zi a Culturii Naţionale. 
Iată că împletirea sensibilă şi profundă dintre cele două domenii ale ştiinţei medicinii şi al poeziei, a dat ocazia astăzi unor alţi specialişti de seamă ai medicinei româneşti de a contribui la intregirea adevărului cu privire la ultimii ani din viaţă ai marelui poet, prin paginile unul volum astăzi lansat de Fundaţia Naţională pentru Ştiinţă şi Artă.
„Maladiile lui Eminescu şi maladiile imaginare ale eminescologilor” este o carte ce susţine o restituire morală a adevărului medical privind maladiile lui Eminescu şi ultimii săi ani de viaţă, prin cele10 articole semnate de specialişti de prestigiu din medicina românească, precum Irinel Popescu, Ioan Aurel Pop, Cecilia Cârjă, Ioana Bonda, Victor A. Voicu, Octavian Buda, Dan Prelipceanu, Călin Giurcăneanu, Bogdan O. Popescu, Eduard Apetrei, Codruţ Sarafoleanu, Vladimir Beliş, alături de academicianul şi criticul literar Eugen Simion, care aduce propriul său „Argument”.

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 128

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes