Demonstraţii de prim ajutor la:
 
Liceul Teoretic I.C. Vissarion, Titu, Dâmboviţa
Proiectul Regional „Învățați să ajutați!” a ajuns şi în  Liceul Teoretic I.C. Vissarion Titu, Dâmboviţa. Profesorii de nursing Costache Cristina și Mihai Anca au coordonat în această activitate elevi ai claselor I D AMG , I E AMG, II F AMG printre aceștia numărându-se o fosta absolventă a Liceului Teoretic I.C. Vissarion, Anghel (Trandafir) Anişoara, acum un viitor asistent medical pasionat.
Elevii noştri au desfăşurat în faţa liceenilor demonstraţii de prim ajutor, prezentând diferite tehnici în cazul victimei inconștiente, primul ajutor în cazul obstrucţionării căilor aeriene, primul ajutor în cazul hemoragiilor, primul ajutor în cazul luxațiilor, entorselor și fracturilor, și în cazul arsurilor.
Domnul dir. general Târcomnicu Nicolae ne-a primit cu caldura si ospitalitate,  a felicitat din toata inima  eleva noastra,  iar cu aceasta ocazie ne-a impartasit cu emotie amintiri frumoase legate de D-na dr. Mioara Micu , pe care a cunoscut-o personal
 
Liceul Tehnologic „Goga Ionescu”, Titu, Dâmbovița
Echipa de voluntari formată din Anghel (Trandafir) Anișoara (I D AMG), Dicu Robert (I D AMG) , Dumitru Marius (I D AMG ) , Ștefan (Oprea ) Doina(I E-AMG), Ștefan Alexandra (I E-AMG), Petre Georgian (II F AMG) și profesorii coordonatori Costache Cristina și Mihai Anca au fost primiți la sfârşitul săptămânii trecute cu căldură și emoție de către elevii  și conducerea Liceului Tehnologic „Goga Ionescu”,Titu, Dâmbovița.
A fost  prezentată ofertă educațională a  școlii noastre,  precum și tehnici de acordare a primului ajutor, urmărite cu mare interes de liceenii și profesorii prezenți.
Elevii școlii noastre Dumitru Marius (I D-AMG) și Ștefan (Oprea) Dorina (I E a AMG) au absolvit acest  liceu și a fost o reală plăcere pentru ei  să se reîntâlnească cu d-na director general Ghițulescu Doină care le-a fost și dirigintă. D-na director Ghițulescu Doina i-a îmbrățișat cu mult drag, felicitându-i pentru profesia aleasă.  

„Continuând o frumoasă colaborare, astăzi am avut o nouă activitate cu echipa din Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila”. Iniţiatorii acestei activităţi sunt foştii noştri elevi Stefan(Oprea) Doina şi Marius Dumitru. Sunt mândră de ei!”, a spus doamna director Doina Ghiţescu.

 

 {gallery}stories/2015/elevii-nostri-au-vizitat-liceele-din-titu{/gallery}

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 126

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes