5Astazi, elevii clasei 1E au donat sange la Centrul de donare de  la Spitalul Militar „Carol Davila”, ne informeaza una dintre donatoare, Andra Madalina Dinu. „Ne-am dus la centru de la prima ora. Din pacate, multi au fost eliminati din diverse motive, precum tensiunea mica, prea putine kilograme sau anemie, insa am reusit sa donam o parte din noi si suntem mandri de acest lucru. Chiar si cei care au fost respinsi, e important ca au incercat si au aflat care sunt conditiile in care pot dona sange. Am vrea ca si ceilal’i colegi ai nostri, de la celelalte clase sa ne urmeze exemplul, pentru ca astazi am vazut cat de important este sa se mearga intr-un numar cat mai mare, avand in vedere multele motive pentru care donatorii pot fi respinsi. Si de asemena, fiind acolo in centrul de donare am inteles cata nevoie este de sange”, ne-a spus Madalina Dinu, eleva in clasa 1E.

 

{gallery}doneaza{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 252

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes