Vineri, 9 Ianuarie 2015, 30 de elevi din anul I, AMF, insotiti de prof. Elena Paduraru si Anca Grecu, au avut ocazia sa intre in atmosfera de lucru a unei farmacii cu circuit inchis, Farmacia Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu”.

Doamna Ileana Popescu, Farmacist Sef, un om deosebit, dedicat acestei profesii, care lucreaza cu pasiune si pune mult suflet, ne-a prezentat modul in care este organizata farmacia de spital, incaperile ei, precum si programul zilnic.

Elevii au aflat care sunt procedurile de receptionare a medicamentelor, de preparare a formulelor oficinale si magistrale, de depozitare si de eliberare catre sectii a medicamentelor si preparatelor, pe baza condicilor. Farmacia are si receptura, in care zilnic se prepara diverse forme farmaceutice, precum si un aparat de distilare a apei.

Cu ocazia acestei vizite, elevii au avut ocazia sa-si imbogateasca cunostintele, sa coreleze si sa fixeze notiunile invatate.

„A fost o experienta frumoasa, am cunoscut oameni dedicati profesiei si am descoperit un loc minunat in care elevii nostri pot invata multe lucruri, iar vizita reprezinta si inceputul unei frumoase colaborari pentru pregatirea practica a elevilor.”

 

prof. Anca Grecu

{gallery}stories/2015/amfvizita{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 233

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes