În cadrul programului național „Școala altfel”, al cărui scop este să contribuie la dezvoltarea competenței de învățare și a abilităților socio-emoționale în rândul copiilor preșcolari / elevilor, școala noastră a desfăşurat o activitate susţinută de un grup reprezentativ, format din: prof. Aurelia Șova – director al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prof. Gelu Costache – șef al Catedrei Balneofiziokinetoterapie și Recuperare, prof. Cristina Costache, prof. Anca Mihai și elevi ai anilor I şi III, calificarea Asistent Medical Generalist, dedicată elevilor şi profesorilor Școlii Gimnaziale „Dr. Mioara Mincu” din Conțești (jud. Dâmbovița). Astfel, au fost prezentate teoretic şi demonstrate practic, într-o manieră interactivă, tehnicile de prim ajutor în cazul victimei inconştiente, ȋn cazul obstrucţionării căilor aeriene, a hemoragiilor şi arsurilor. De asemenea, activitatea a cuprins şi prezentări ale regulilor de igienă generală, igienă orală, igienă posturală, de nutriţie şi, nu în ultimul rând, o prezentare a atitudinilor şi regulilor comportamentale în cadrul gupului, pentru a reuşi în managerierea situaţiilor conflictuale.

Entuziasmul, atenţia şi interesul elevilor au fost admirabile, dovedind încă o dată valoarea activităţilor educative non-formale susţinute în cadrul parteneriatului educațional dintre Școala Postliceală Sanitară „Carol Davila” şi Şcoala „Dr. Mioara Mincu” din Conteşti.

Toţi participanţii au primit din partea şcolii noastre rechizite personalizate, dulciuri şi cărţi. Iar satisfacţia noastră a fost bucuria citită în ochii copiilor.

 

prof. Cristina Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 164

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes