Statisticile arata ca foarte multe femei tinere, in perioada de maxima fertilitate,din diverse motive ( pe care nu le analizam acum) desi i-si doresc, nu raman insarcinate, medinina alternativa ofera cateva solutii naturale atat pentru femei cat si pentru barbat (daca sterelitatea- fertilitatea este cauzata de acestia)

Preparatele din muguri restabilesc echilibrul hormonal al femeilor. Un exemplu il constituie extractul gemoterapic din mladite de zmeur cu efect asupra reglarii secretiei hormonale ovariene favorizand destinderea musculara la nivelul miometrului ( muschi al peretelui uterin).

Se administreaza cate 30 de picaturi, de 3 ori pe zi, timp de trei luni.Terapia nu este toxica;dar :tratamentul trebuie prescris de medic si atentie: trebuie evitat consumul de alcool si fumatul deoarece influienteaza negativ FERTILITATEA.

Un alt produs:Mestecanul ( pentru ambele sexe). Extractul de amenti (inflorescente) ale mesteacanului pufos, care actioneaza asupra sistemului endocrin, datorita continutului de substante ce stimuleaza tiroida.Este recomandat atat in caz de sterilitate, de frigiditate,de impotenta cat si pentru cresterea libidoului.Din acest preparat se administreaza cate 30-70 de picaturi, echivalentul a 1-3 ml de extract, de una sau doua ori pe zi.Se poate folosi si extractul gemoderivat din mladite de rozmarin, ce regleaza functiile glandelor de secretie interna  (hipofizara, suprarenala, ovariana, testiculara).

Sunt indicate 30-50 picaturi administrate de 1-2 ori pe zi.

Frasinul rosu ( recomandat barbatilor). Semintele de frasin sunt recomandate pentru proprietatile afrodisiace.In caz de infertilitate tinctura de muguri de frasin combate atenospermia ( cauza majora de sterelitate masculina) crescand mobilitatea spermatozoizilor, combate insuficienta testiculara.

Este indicata administrarea a 30 de picaturi de tinctura, de trei ori pe zi.

Pentru rezultate potentate,extractele genoterapice pot fi associate, la recomandarea medicului, cu extractele din plante  care stimuleaza activitatea secretorie aglandelor sexuale.

Exemple: tinctura de branca –ursului  este un vasodilatator genital si are capacitatea de a stimula imunitatea la nivel renal si genital.

Se administreaza cate o lingurita de extract, diluat in 100 ml apa de trei ori pe zi.

In concluzie FITOTERAPIA costa infinit mai putin, folosita corect nu produce reactii adverse, nu este toxica, flora acestei tari in care traim ne ofera remedii pentru toate ,,dereglarile; difunctiile” si chiar patologia prin care trecem. Se pot da nenumarate exemple pentru N afectiuni, pentru toate aparatele si sistemele organismului. Trebuie doar sa ne documentam si sa pastram un mediu CURAT.

Prof. Eugenia Olaru

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 135

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes