Elevii Liceului  Teoretic „Benjamin Franklinau asistat joi, 2 martie 2017, la demonstrațiile  susţinute de echipa  de elevi  voluntari ai  Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, calificările asistent medical generalist și  asistent medical de balneofiziokinetoterapie și recuperare, sub coordonarea doamnei prof. Eugenia Petrescu și doamnei prof. de nursing Cristina Costache.

Au fost prezentate oferta educațională a școlii și tehnici de acordare a primului ajutor în cazul victimei inconștiente, în cazul obstrucționării căilor aeriene, hemoragiilor și  arsurilor.

După demonstrațiile efectuate de elevii școlii noastre,  câțiva dintre liceenii prezenți la activitate și-au exersat cunoștințele și deprinderile proaspăt dobândite în acordarea primului ajutor.

La solicitarea conducerii liceului și a elevilor, echipa Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” va reveni la Liceul Teoretic „Benjamin Franklincu prezentarea altor tehnici de prim ajutor, dar și cu concursul „Voluntar pentru viață”.

Prof. Cristina Costache

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 188

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes