„Luni, 19 noiembrie 2018, elevii Colegiului Naţional „Matei Basarab” au fost gazde pentru echipa şcolii noastre, formată din prof. Cristina Costache, prof. Anca Mihai şi elevii Vlad Năstase (I C AMG), Kubra Tuncal ( I C AMG), Ioana Ciupercă (I C AMG), Gabriel Moise (II C AMG), Marilena Pascalin (III G AMG).

Au fost prezentate: oferta educaţională a şcolii, informaţii generale despre prevenirea, simptomele şi tratarea principalelor boli cu impact naţional, precum şi tehnici de acordare a primului ajutor ȋn cazul victimei inconştiente, ȋn cazul obstrucţionării căilor aeriene, a hemoragiilor şi arsurilor.

Elevii liceeni au participat cu entuziasm la activităţile de prim ajutor, fiind permanent sprijiniţi de echipa şcolii, care s-a asigurat că manevrele au fost executate corect.

Mulţumim pentru ospitalitatea şi căldura cu care aţi primit echipa Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”!”

prof. Cristina Costache

 

„Ştiţi cum este când oamenii frumoşi la suflet ȋşi dau mâna să facă un bine, atunci când totul pare a fi ȋmpotrivă? Orarul, cursurile, starea de sănătate şi starea proiectorului sau a calculatorului, oboseala şi nu ȋn ultimul rând… vremea? Ceea ce ne-a luat pe toţi prin surprindere a fost ȋnsă căldura oamenilor şi frumoasa echipă de voluntari a doamnei prof. Cristina Costache. Au reuşit şi de această dată să vină ȋn sprijinul nostru, al Colegiului Naţional „Matei Basarab”, şi să pună umărul la educaţia pentru sănătate a celor mai tineri elevi ai şcolii, bobocii din clasa a IX-a B. Nu trebuie să mai spun cât profesionalism şi seriozitate am regăsit ȋn doamnele ȋndrumătoare. Trebuie să scot ȋn evidenţă cât de sufletişti au fost Vlad, Gabi, Kubra, Ioana, Marilena, elevii Școlii „Carol Davila”, care, cu mână sigură și voce ȋncrezătoare, i-au ajutat pe elevii noştri să ȋnţeleagă cum se aplică ȋn mod corect tehnica resuscitării sau manevra Heimlich. Entuziasmul, atenţia şi interesul propriilor mei elevi au fost admirabile, mai ales că Ştefan şi Alexandra cunoșteau deja câteva reguli şi s-au oferit ca voluntari. Cele două ore parcă au zburat, dată fiind implicarea activă a tuturor ȋn a oferi explicații şi a ȋntelege ce se ȋntamplă cu corpul uman când sângerează, cum se aplică garoul, cum se tratează arsurile, cum se previne hepatita sau care sunt factorii de risc ȋn apariţia cancerului. Aşadar, ziua de ieri a făcut ca începutul de săptămână să merite să fie trăit la maxim, cu speranţa că răul poate fi evitat, că oamenii sunt sufletişti şi săritori, că atunci când vezi doar norii, apare totuşi şi raza de soare! Mulțumim ȋncă o dată pentru sprijinul pe care ni-l oferiţi ȋn educarea non-formală şi pentru implicarea dumneavoastră!”

prof. Roxana Neaţu – Colegiul Naţional „Matei Basarab”

 

foto: Vlad Năstase (I C – AMG )

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 189

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes