Nașterea lui Mihai Eminescu, sărbătorită an de an la 15 ianuarie, anticipa cu mulți ani în urmă, în sediul din strada Valter Mărăcineanu, dimensiunile unei Zile Naționale a Culturii prin evenimentele pe care le organiza Doamna dr. Mioara Mincu, fondatoarea școlii noastre, împreună cu mari actori și artiști români.

Nume mari ale scenei românești, precum: Radu Beligan, Gheorghe Dinică, Marin Moraru, Stela Popescu, Ileana Stana Ionescu și mulți alții, alături de doamna Angela Moldovan sau Constantin Bălăceanu Stolnici erau mereu în jurul Doamnei Doctor.

Doamna dr. Mioara Mincu a fost un mare om de cultură, un om erudit, un om complet din punct de vedere intelectual, care iubea valorile naționale – poezia lui Eminescu, folclorul românesc și tradițiile.

Amintirea mereu prezentă a Doamnei dr. Mioara Mincu ne inspiră și ne motivează să mergem înainte. Zâmbetul nelipsit de pe chipul Doamnei dr. Mincu, pe care ni l-a lăsat moştenire şi prin cuvânt, va fi întotdeauna motorul care ne va duce mai departe.

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 44

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes