Echipa Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila” a ajuns marţi, 7 aprilie 2014, la Liceul Teoretic Marin Preda cu o activitate din cadrul programului „Învățați să ajutați!”. Astfel, elevele școlii Săndulescu Claudia (II G AMG), Manea Andreea (II F AMG), Balaș Octavian (II F AMG) și Ramona (II F AMG) sub coordonarea doamnelor profesoare Mihai Anca, Costache Cristina și Csolti Andreea au prezentat, la rugămintea conducerii Liceului Teoretic Marin Predă, manevre de prim ajutor elevilor de gimnaziu. În plus, elevele școlii le-au vorbit și despre ce înseamnă educația pentru sănătate, un stil de viață sănătos și o alimentație echilibrată, utilizând în acest sens filmulețe educative.

 

 Elevii au fost deosebit de interesti și încântați de activitatea desfășurată, implicându-se în executarea manevrelor de prim ajutor și venind cu întrebări suplimentare acolo unde aveau unele nelămuriri. 

 Echipa Școlii Postliceale Sanitare Carol Davila va reveni în cadrul Liceului Teoretic Marin Preda cu concursul „Sunt mai pregătit pentru sănătate!” din cadrul proiectului regional „Învățați să ajutați!”

{gallery}/stories/2015/educatia-pentru-sanatate-se-deprinde-de-la-varste-fragede{/gallery}

 

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 107

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes