Școala noastră a fost prezentă la o nouă ediție a Sesiunii De Comunicări Științifice pe Teme de Cultură și Civilizație ale Spațiului Anglo-Saxon, organizată de Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” și desfăşurat joi, 10 aprilie, la Universitatea Ecologică din București. Activitatea a fost coordonată de prof. Adriana Răducu.

Elevii şcolii noastre noștri au păstrat tradiția din anii precedenți și s-au numărat din nou printre câștigători! Şcoala noastră a câştigat două premii I şi două premii II. Lucrările au fost realizate şi prezentate de:

Sorina Lad, anul II, premiul I, cu tema: „Technology impact for teenagers”, profesor coordonator Simona Știrb;

Andreea Pamfil, anul II, premiul I, cu tema: „Secret eaters: the revealed truth”, profesor coordonator Simona Știrb;

Ștefania Otilia Balint, anul II, premiul II, cu tema: „Bees and plants for healthy planet”, profesor coordonator Daniela Stoicescu;

Marius Mădălin Murgu / Valentina Livescu, anul II, premiul II, cu tema: „Medicine and magic în England”, profesor coordonator Daniela Stoicescu;

Prof. Raluca Brad și Georgiană Ilie ( elevă anul III AMG ), câștigatoare a premiului I la ediția de anul trecut, au reprezentat Şcoala Postliceală Sanitară „Carol Davila” în juriul concursului.

Prof. Daniela Stoian, Director Adjunct cu Dezvoltarea Instituţională și prof. Raluca Brad au susţinut în cadrul acestui eveniment prezentarea ofertei educaționale a Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”.

Sesiunea de anul acesta a înregistrat o prezența foarte numeroasă, în concurs fiind înscrise 56 de lucrări aparținând unor elevi de la liceele de elită din București: Școală Comercială Superioară „N. Kretzulescu”, Liceul Teoretic „Dante Aligheri”, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, Colegiul Național „Matei Basarab”, Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Liceul Teoretic „Benjamin Franklin”, Liceul Bilingv „Decebal”, Liceul Teoretic „Ion Creanga”, Liceul Teoretic „Jean Monnet”, Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Liceul Teoretic Internațional de Informatică București.

„Nivelul acestui concurs a crescut de la o ediție la altă. Elevii participanţi sunt foarte bine pregătiți, iar lucrările se remarcă prin creativitate, originalitate, coerenţă. Elevii noștri au fost la înălțime și au primit admirația și aprecierea profesorilor de engleză prezenți.” a declarat prof. Raluca Brad.

{gallery}2014/premiantiengleza{/gallery}

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 176

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes