La Colegiul Tehnic „Mihai I”, Proiectul regional educativ „Învățați să ajutați” a debutat cu tema „Ce ascund țigările electronice?”. Aceste dispozitive sunt utilizate fie ca alternativă pentru fumatul tradițional, fie ca metodă de renunțare la fumat. Țigările electronice au apărut destul de recent pe piață, iar cercetările întreprinse până acum au arătat că, deși sunt mai puțin dăunătoare decât țigaretele, nu sunt total lipsite de efecte nocive pentru organism.

Doamna prof. Marilena Olimpia Pușcaș le-a oferit liceenilor informații importante despre acest subiect, dar și despre „Vaccinoterapia ca formă de profilaxie”, o temă foarte actuală.

De asemenea, a fost prezentată şi oferta educaţională a Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila”, prilej pentru liceeni de a se familiariza cu activitatea unui asistent medical şi cu oportunitatea de a alege această profesie.

Mulțumim tuturor celor care au participat la această întâlnire online.

 

prof. Raluca Brad

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Afișări articol: 97

Spune si altora despre asta, alege platforma!

Unica școală din România membră European Nuring Module din 1999

Ghidul Școlii – 2022

Portalul Mobilitatii Europene

Alte știri de interes